Реформа медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи з 01.01.2025 р.
В Україні триває реформа медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи з 01.01.2025 р.
Нормативно-правовими актами, що регулюють зазначені питання є: 1. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (реєст. № 12178, 19.12.2024
прийнятий в другому читанні та в цілому).
Документом вносяться зміни до 32 кодексів та законів України. 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» Унормовує новий порядок проведення оцінювання, а також скасовує та змінює деякі постанови Кабінету Міністрів України щодо медико-соціальної експертизи. 3. Наказ МОЗ від 10.12.2024 № 2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».
Документ визначає перелік первинної документації для роботи експертних команд та закладає основу для цифровізації процесу.
Ключові нововведення, що запроваджуються: 1. Новий процес оцінювання повсякденного функціонування
Він замінює медико-соціальну експертизу для дорослих та проводитиметься експертними командами лікарів-практиків з використанням електронної системи.
Направити на оцінювання зможе лікуючий лікар або голова ВЛК.
2. Індивідуальна програма реабілітації осіб з інвалідністю
Індивідуальна програма реабілітації складатиметься з кількох частин, кожна з яких буде охоплювати окремий аспект життєдіяльності людини, зокрема медичний, соціальний, освітній та сферу зайнятості.
3. Збереження чинності старих документів МСЕК Усі довідки та документи, видані МСЕК до 01.01.2025, залишаються
чинними та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у
законах України «Про військовий обов’язок та військову службу» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь термін дії довідки до акту
огляду медико-соціальною експертною комісією.
4. Розгляд справ
Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця поточного року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людину обовʼязково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання.
Водночас відповідно до Закону для людей, в яких строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року і які не змогли його своєчасно його пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07.2025.
Для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду.
5. Види документів
Доповнюються види документів, на підставі яких може підтверджуватись інвалідність, а також запроваджуються особливості встановлення інвалідності для певних категорій діючих або колишніх військовослужбовців.
Зокрема, з 01.01.2025 для підтвердження встановленої інвалідності, ступеню втрати професійної працездатності та визначення потреби в реабілітаційних заходах можуть використовуватись не лише документи, видані медико-соціальними комісіями, але й витяги, інші документи, видані експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Надсилаємо зразки «Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» та «Рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю»,
затверджені наказом МОЗ від 10.12.2024 № 2067, зареєстрованим у Мін’юсті 17.12.2024 за № 1925/43270.
Крім того, інформуємо, що документи, рішення, прийняті МСЕК у період їх роботи і документи, видані на підставі цих рішень є законними та чинними і продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, відстрочок, інших соціальних гарантій тощо на весь термін дії таких документів.
Більш детально за посиланням:
https://rada.info/upload/users_files/04349277/c2ad845873061707e55b7ad8dad27b3a.pdf