Заходи протидії домашньому насильству

За чинним законодавством України передбачено систему заходів протидії домашньому насильству, а саме: 1) спеціальні заходи; 2) обмежувальні заходи; 3) безоплатна правова допомога.

1. Спеціальні заходи:

1.1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

1.2) обмежувальний припис стосовно кривдника;

1.3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

1.4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

1.1. Терміновий заборонний припис

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення і може містити такі заходи:

1) зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;

3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

1.2. Обмежувальний припис

Обмежувальний припис стосовно кривдника видається судом за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства і може містити такі заходи:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

2. Обмежувальні заходи

Обмежувальні заходи застосовуються тільки у разі притягнення кривдника до кримінальної відповідальності за ст. 126-1 «Домашнє насильство» Кримінального Кодексу України і призначення йому покарання, не пов’язаного з позбавленням волі.

В порядку застосування обмежувальних суд може покласти на засудженого такі обов’язки:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

2) обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

3) заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

4) заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

5) направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.

Обмежувальні заходи застосовуються на строк від одного до трьох місяців і за потреби можуть бути продовжені на визначений судом строк, але не більше як на 12 місяців.

3. Безоплатна правова допомога

Постраждалі особи від домашнього насильства мають право на отримання безкоштовного адвоката від держави для складення процесуальних документів та представництва інтересів у суді. Це право гарантоване п.13 ч.1 ст. 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" № 3460-VI від 02.06.2011 (із змінами).